Trendovi u interkulturnoj motivaciji – lekcije za domaće tržište
Svrha radionice
Podizanje nivoa svesti HR menadžera i zaposlenih u HR službi o značaju interkulturnog menadžmenta.
Trajanje radionice
19.06.2014. godine
Od 12h do 16h
Opis radionice
Prilikom proučavanja motivacije u kontekstu interkulturnog menadžmenta, mora se imati u vidu da iako je proces motivacije isti u svim zemljama, ono šta motiviše zaposlene je uglavnom određeno kulturom zemlje. Motivatori koji pokreću zaposlene u SAD-u, malo su efektivni u Japanu, Francuskoj ili Nigeriji. Dakle, motivacija se bazira na izboru motivatora kao ključne varijable kada se analiziraju performanse zaposlenih po državama, regionima, kao i njihove razlike.
Japanske kompanije jako dugo koristile su tradicionalni način motivisanja svojih zaposlenih. Dva puta godišnje zaposlenima bi isplaćivali bonus, a prilikom penzionisanja zaposleni bi dobijali i dodatne bonuse koji su se određivali u odnosu na zaradu koju su ostvarivali i vreme koje su proveli u kompaniji. Takođe, radnicima su deljeni i ekstra bonusi ukoliko su ceo svoj radni vek proveli u jednoj kompaniji.
Danas, ovaj tradicionalni pristup radikalno se menja. Sve veći broj kompanija, Matsushita je dobar primer, nude drugačije „motivacione“ pakete, a sve veći broj zaposlenih ih prihvata. Jedan od uzroka ove radikalne promene u Japanu leži u činjenici da sve više japanskih kompanija postaje svesno da standardni paket beneficija ne odgovara apsolutno svim zaposlenima. Na primer, 1995. godine oko 80% svih radnika u Japanu radilo je u kompanijama u kojima su započeli svoj radni vek. Godine 1998. taj procenat je iznosio 70%, a danas je to skoro davno zaboravljeni način života. Šta je uzrok promene?
Očekivani ishodi
Polaznici će steći sledeća znanja:
· Kakvi su trendovi i na ostalim kontinentima i u Srbiji?
· Kako iskoristiti tekuća kretanja u svoju korist?
· Da li Maslovljeva hijerarhija potreba i dalje diktira osnovne motive rada i zaposlenja?
· Kakve su predikcije za budućnost?
Način izvođenja radionice
Uvod-ex-katedra, interaktivnost, video materijali, studije slučaja i timski rad, individualni i grupni zadaci
Literatura
Hendout